Mjenica
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 23 | Nivo: Visoka poslovno tehnička škola, Doboj

S A D R Ž A J
UVOD 3
1. NAČELA MJENIČNOG PRAVA 4
2. VRSTE MJENICA 5
3. IZDAVANJE MJENICE 6
4. TRASIRANA MJENICA 7
5. ISPUNJAVANJE MJENICE 8
6. NAPLATA MJENICE 14
6.1. Protest mjenice 14
6.2. Regresni postupak 16
6.3. Zastara mjeničnih potraživanja 17
6.4. Neopravdano obogaćenje 17
6.5. Pravo zaloga i pridržaja 17
6.6. Amortizacija mjenice 17
7. VLASTITA MJENICA 18
8. MJENICA U PRAKSI 19
8.1. Potpis mjenice 19
8.2. Poslovanje s bjanko mjenicama 20
ZAKLJUČAK 22
LITERATURA 23
U V O D
Mjenica je papir od vrijednosti, koji izaziva pažnju nosioca gospodarskih i drugih aktivnosti, a posebno financijskih transakcija, kao sredstvo plaćanja i kao sredstvo osiguranja plaćanja. Mjenica je vrlo jednostavno sredstvo, koje cirkulira iz jednog mjesta u drugo, iz jedne države u drugu i mijenjajući pritom vlasnika i izvršavajući jedno od spomenutih uloga. Mjenica se pojavljuje u poslovnoj praksi više od 700. godina. Njezin pravni i gospodarski značaj je velik, s obzirom da omogućava brzo i efikasno obavljanje financijskih transakcija i osigurava relativno brzo naplatu, ako pravosudni sistem radi u skladu sa načelima mjeničnog poslovanja.
Ogroman privredni značaj mjenice stvorio je potrebu po pravnoj regulativi ove materije na nacionalnom i međunarodnom planu. Mjenične zakone susrećemo već u 19. stoljeću u pojedinim državama.
Na nacionalnom području poslije drugog svjetskog rata u bivšoj FNRJ donesen je Zakon o mjenici 1946. godine , koji je izrađen na bazi Ženevskih konvencija o mjenici, koje su donesene na međunarodnoj konferenciji u Ženevi 1930. godine.
Nakon raspada SFRJ Republika BiH donijela je Zakon o mjenici 1992 ,a koji je prestao važiti donošenjem novog Zakona o mjenici u 2000 godini za teritoriju Federacije. U Republici Srpskoj donesen je također Zakon o mjenici u 2001, koji sadržajno ne odstupa od Zakona o mjenici koji se primjenjuje u Federaciji BiH.
Oba spomenuta zakona usklađeni su sa Ženevskim konvencijama o mjenici, što znači da se poslovanje sa mjenicom u BIH ne razlikuje od poslovanja sa mjenicom u drugim državama bivše SFRJ, pa i u državama, koje su potpisale ženevske konvencije.
1.NAČELA MJENIČNOG PRAVA
Mjenično poslovanje zasnovano je na mjeničnim načelima:

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!